Bourns Inc. 95R1A-R22-A10L
95R1A-R22-A10L picture photo
Mfg. Part Number
95R1A-R22-A10L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W CERMET LINEAR
Datasheet Download
95R1A-R22-A10L.pdf
Availability of 95R1A-R22-A10L
QUANTITY
95R1A-R22-A10L Order Process
Ship out your order
Specifications of 95R1A-R22-A10L
Internal Part NumberEIS-95R1A-R22-A10L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package5
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series95
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95R1A-R22-A10L
Related Links95R1A-R, 95R1A-R22-A10L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
95R1A-R22-A10L Details Description
Related parts for 95R1A-R22-A10L
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEADER 58POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 562 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf