3M 960111-8100-AR-TR
960111-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960111-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960111-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960111-8100-AR-TR
QUANTITY
960111-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960111-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960111-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960111-8100-xx-xx960111-8100-xx-xx.igs960111-8100-xx-xx.x_t
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960111-8100-AR-TR
Related Links960111-8, 960111-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960111-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960111-8100-AR-TR
IC LINE RCVR QUAD ECL 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A 8SON datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
48 POS FEMALE TYPE E W/W A+C+E datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT DUAL 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 16POS R/A TIN datasheet.pdf
IC BOOST PROGRAMABLE DUAL 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 0.9A 200V DFM datasheet.pdf