3M 960121-6303-AR
960121-6303-AR picture photo
Mfg. Part Number
960121-6303-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
960121-6303-AR.pdf
Availability of 960121-6303-AR
QUANTITY
960121-6303-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960121-6303-AR
Internal Part NumberEIS-960121-6303-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960121-6303-xx.igs960121-6303-xx.stp960121-6303-xx.x_t
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960121-6303-AR
Related Links960121-, 960121-6303-AR Datasheet, 3M Distributor
960121-6303-AR Details Description
Related parts for 960121-6303-AR
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247 datasheet.pdf
IC SPEECH/VOICE INCA-P TQFP-144 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
APPLIANCE INLET W/FILTER 20A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf