3M 960240-8100-AR-TR
960240-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960240-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960240-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960240-8100-AR-TR
QUANTITY
960240-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960240-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960240-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960240-8100-AR-TR
Related Links960240-8, 960240-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960240-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960240-8100-AR-TR
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047V/H9992TR 5" datasheet.pdf
5.08MM KK CRP TERM HSG 9CKT datasheet.pdf
EARTH CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO-220FP datasheet.pdf