3M 960246-8100-AR-TR
960246-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960246-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960246-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960246-8100-AR-TR
QUANTITY
960246-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960246-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960246-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960246-8100-xx-xx.igs960246-8100-xx-xx.stp960246-8100-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions46
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960246-8100-AR-TR
Related Links960246-8, 960246-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960246-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960246-8100-AR-TR
CONN TERM BLOCK END 9MM 1POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-18V 1.1A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 108POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf