3M 960256-8100-AR-TR
960256-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960256-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960256-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960256-8100-AR-TR
QUANTITY
960256-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960256-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960256-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960256-8100-xx-xx.igs960256-8100-xx-xx.stp960256-8100-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960256-8100-AR-TR
Related Links960256-8, 960256-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960256-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960256-8100-AR-TR
CONN MU ATTENUATOR FIXED 10DB datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
RELAY RF SPST 250MA 5V datasheet.pdf
IC DAS 2CH MICROLESS POWERSSO36 datasheet.pdf
IC CODEC VOIP 100-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRULE 185/32 UNINSUL 1=25PCS datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 14DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf