3M 961102-6804-AR
961102-6804-AR picture photo
Mfg. Part Number
961102-6804-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER VERT SGL 2POS GOLD
Datasheet Download
961102-6804-AR.pdf
Availability of 961102-6804-AR
QUANTITY
961102-6804-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961102-6804-AR
Internal Part NumberEIS-961102-6804-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961102-6804-xx.igs961102-6804-xx.stp961102-6804-xx.x_t
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.268" (6.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961102-6804-AR
Related Links961102-, 961102-6804-AR Datasheet, 3M Distributor
961102-6804-AR Details Description
Related parts for 961102-6804-AR
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16.7KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BK 100' datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG THREAD POST SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf