3M 961105-5500-AR-PT
961105-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961105-5500-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 5POS GOLD SMD
Datasheet Download
961105-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961105-5500-AR-PT
QUANTITY
961105-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961105-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961105-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961105-5500-xx-xx.igs961105-5500-xx-xx.stp961105-5500-xx-xx.x_t
Standard Package720
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961105-5500-AR-PT
Related Links961105-5, 961105-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961105-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961105-5500-AR-PT
FIXED IND 22UH 110MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 8NS 44 SOJ datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 0.8-5V 30W datasheet.pdf