3M 961107-5900-AR-PT
961107-5900-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961107-5900-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 7POS GOLD SMD
Datasheet Download
961107-5900-AR-PT.pdf
Availability of 961107-5900-AR-PT
QUANTITY
961107-5900-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961107-5900-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961107-5900-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961107-5900-xx-xx.igs961107-5900-xx-xx.stp961107-5900-xx-xx.x_t
Standard Package680
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.280" (7.11mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961107-5900-AR-PT
Related Links961107-5, 961107-5900-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961107-5900-AR-PT Details Description
Related parts for 961107-5900-AR-PT
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN datasheet.pdf
MONO CRYST FILTER 12.5KHZ 2POLE datasheet.pdf
KIT HEAD BOARD FOR MT9D131 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
RES MO 2W 3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
BREAKER FINDER datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V BIPO SC88 datasheet.pdf