3M 961111-6804-AR
961111-6804-AR picture photo
Mfg. Part Number
961111-6804-AR
Brief Description
CONN HEADER VERT SGL 11POS GOLD
Datasheet Download
961111-6804-AR.pdf
Availability of 961111-6804-AR
QUANTITY
961111-6804-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961111-6804-AR
Internal Part NumberEIS-961111-6804-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961111-6804-xx.igs961111-6804-xx.stp961111-6804-xx.x_t
Standard Package1,200
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.268" (6.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961111-6804-AR
Related Links961111-, 961111-6804-AR Datasheet, 3M Distributor
961111-6804-AR Details Description
Related parts for 961111-6804-AR
CONN HEADER BRKWAY 3/4POS T/H AU datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD LP 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A 6EMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 285 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 66MA 11 OHM SMD datasheet.pdf