3M 961117-5500-AR-PT
961117-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961117-5500-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 17POS GOLD SMD
Datasheet Download
961117-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961117-5500-AR-PT
QUANTITY
961117-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961117-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961117-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961117-5500-xx-xx.igs961117-5500-xx-xx.stp961117-5500-xx-xx.x_t
Standard Package280
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961117-5500-AR-PT
Related Links961117-5, 961117-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961117-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961117-5500-AR-PT
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED 2MM 5V RT ANGLE RED PCMNT datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SC-75 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6PIN CRIMP datasheet.pdf
LABEL CARD YELLOW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf