3M 961122-6300-AR-PR
961122-6300-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
961122-6300-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER VERT 22POS GOLD SMD
Datasheet Download
961122-6300-AR-PR.pdf
Availability of 961122-6300-AR-PR
QUANTITY
961122-6300-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961122-6300-AR-PR
Internal Part NumberEIS-961122-6300-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961122-6300-xx-xx.igs961122-6300-xx-xx.stp961122-6300-xx-xx.x_t
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.210" (5.33mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961122-6300-AR-PR
Related Links961122-6, 961122-6300-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
961122-6300-AR-PR Details Description
Related parts for 961122-6300-AR-PR
CONN HEADER 10POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
SHELF SLIDE 26.1X21.6X1.5" BLACK datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OBD2 DUMMY PLUG ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf