3M 961126-5604-AR
961126-5604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961126-5604-AR
Brief Description
CONN HEADER R/A SGL 26POS GOLD
Datasheet Download
961126-5604-AR.pdf
Availability of 961126-5604-AR
QUANTITY
961126-5604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961126-5604-AR
Internal Part NumberEIS-961126-5604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961126-5604-xx.igs961126-5604-xx.stp961126-5604-xx.x_t
Standard Package600
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961126-5604-AR
Related Links961126-, 961126-5604-AR Datasheet, 3M Distributor
961126-5604-AR Details Description
Related parts for 961126-5604-AR
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MARKER CARDS 8 1=25SHEETS datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 47K OHM 12SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf