3M 961230-5500-AR-TP
961230-5500-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
961230-5500-AR-TP
Brief Description
CONN HEADER R/A 30POS GOLD SMD
Datasheet Download
961230-5500-AR-TP.pdf
Availability of 961230-5500-AR-TP
QUANTITY
961230-5500-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 961230-5500-AR-TP
Internal Part NumberEIS-961230-5500-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961230-5500-xx-xx.igs961230-5500-xx-xx.stp961230-5500-xx-xx.x_t
Standard Package224
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961230-5500-AR-TP
Related Links961230-5, 961230-5500-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
961230-5500-AR-TP Details Description
Related parts for 961230-5500-AR-TP
CAP THIN FILM 2.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
C/A,2F,62.5/125,LCDUP,2MM datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (AA-120-02) SPM datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOICE DAA SYSTEM SIDE 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf