3M 961238-5500-AR-PT
961238-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961238-5500-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 38POS GOLD SMD
Datasheet Download
961238-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961238-5500-AR-PT
QUANTITY
961238-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961238-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961238-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961238-5500-xx.igs961238-5500-xx.stp961238-5500-xx.x_t
Standard Package144
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961238-5500-AR-PT
Related Links961238-5, 961238-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961238-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961238-5500-AR-PT
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 600A CHASSIS datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1.2A 24V PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 660 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 123 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 12" BK datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf