3M 961238-6804-AR
961238-6804-AR picture photo
Mfg. Part Number
961238-6804-AR
Brief Description
CONN HEADER VERT DUAL 38POS GOLD
Datasheet Download
961238-6804-AR.pdf
Availability of 961238-6804-AR
QUANTITY
961238-6804-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961238-6804-AR
Internal Part NumberEIS-961238-6804-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961238-6804-xx.igs961238-6804-xx.stp961238-6804-xx.x_t
Standard Package600
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.268" (6.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961238-6804-AR
Related Links961238-, 961238-6804-AR Datasheet, 3M Distributor
961238-6804-AR Details Description
Related parts for 961238-6804-AR
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 18MM datasheet.pdf
SOCKET TORX T15 6.00" datasheet.pdf
TOOL DIE SET .429/.118 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf