3M 961240-5900-AR-TP
961240-5900-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
961240-5900-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER R/A 40POS GOLD SMD
Datasheet Download
961240-5900-AR-TP.pdf
Availability of 961240-5900-AR-TP
QUANTITY
961240-5900-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 961240-5900-AR-TP
Internal Part NumberEIS-961240-5900-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961240-5900-xx.igs961240-5900-xx.stp961240-5900-xx.x_t
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.280" (7.11mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961240-5900-AR-TP
Related Links961240-5, 961240-5900-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
961240-5900-AR-TP Details Description
Related parts for 961240-5900-AR-TP
IC CPU SUPERVISOR 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.05KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 38-TSSOP datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 25-29MHZ BNX datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 99MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf