3M 961252-5500-AR-PT
961252-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961252-5500-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER R/A 52POS GOLD SMD
Datasheet Download
961252-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961252-5500-AR-PT
QUANTITY
961252-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961252-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961252-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961252-5500-xx.igs961252-5500-xx.stp961252-5500-xx.x_t
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions52
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961252-5500-AR-PT
Related Links961252-5, 961252-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961252-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961252-5500-AR-PT
CAP POLYMER 15UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 65/130V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
1.02MM LONG BDY W.E. PLG HSG datasheet.pdf
LFH60(M) TO DUAL VGA(F) 8 BLACK datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf