3M 961254-5500-AR-PT
961254-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961254-5500-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 54POS GOLD SMD
Datasheet Download
961254-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961254-5500-AR-PT
QUANTITY
961254-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961254-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961254-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961254-5500-xx.igs961254-5500-xx.stp961254-5500-xx.x_t
Standard Package96
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961254-5500-AR-PT
Related Links961254-5, 961254-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961254-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961254-5500-AR-PT
FIXED IND 180UH 84MA 5 OHM TH datasheet.pdf
IC RE-TRIG MONO MULTIVIB 14-DIP datasheet.pdf
PANEL MOUNT FRAME FOR FO/FC CONN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 9MM datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPTER ASSY datasheet.pdf
15P F PC 370PF 4-40 datasheet.pdf