3M 961254-5500-AR-TP
961254-5500-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
961254-5500-AR-TP
Brief Description
CONN HEADER R/A 54POS GOLD SMD
Datasheet Download
961254-5500-AR-TP.pdf
Availability of 961254-5500-AR-TP
QUANTITY
961254-5500-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 961254-5500-AR-TP
Internal Part NumberEIS-961254-5500-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961254-5500-xx.igs961254-5500-xx.stp961254-5500-xx.x_t
Standard Package120
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961254-5500-AR-TP
Related Links961254-5, 961254-5500-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
961254-5500-AR-TP Details Description
Related parts for 961254-5500-AR-TP
IC REG LDO 5V 0.25A TO220-3 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES 56.8 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf