3M 961254-6300-AR-PT
961254-6300-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961254-6300-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER STR DL 54PS GOLD SMD
Datasheet Download
961254-6300-AR-PT.pdf
Availability of 961254-6300-AR-PT
QUANTITY
961254-6300-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961254-6300-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961254-6300-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961254-6300-xx.igs961254-6300-xx.stp961254-6300-xx.x_t
Standard Package176
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.210" (5.33mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961254-6300-AR-PT
Related Links961254-6, 961254-6300-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961254-6300-AR-PT Details Description
Related parts for 961254-6300-AR-PT
RES 4.3K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE 48HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 2.00" .063" NAT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MPG06 datasheet.pdf