3M 961406-8041604-AR
961406-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961406-8041604-AR
Brief Description
HEADER 6POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961406-8041604-AR.pdf
Availability of 961406-8041604-AR
QUANTITY
961406-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961406-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961406-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961406-8041604-xx.igs961406-8041604-xx.stp961406-8041604-xx.x_t
Standard Package750
PackagingBulk
Number of Positions6
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961406-8041604-AR
Related Links961406-8, 961406-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961406-8041604-AR Details Description
Related parts for 961406-8041604-AR
RES 27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR SP337EUEY datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10NS 272BGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.07A 129 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO-D 4P/5S datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA WF A/T datasheet.pdf
0.4 OHM CMOS, Dual DPDT Switch in WLCSP/LFCSP/TSSOP Packages IC datasheet.pdf