3M 961412-8041604-AR
961412-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961412-8041604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 12POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961412-8041604-AR.pdf
Availability of 961412-8041604-AR
QUANTITY
961412-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961412-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961412-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961412-8041604-xx.igs961412-8041604-xx.stp961412-8041604-xx.x_t
Standard Package320
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions12
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961412-8041604-AR
Related Links961412-8, 961412-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961412-8041604-AR Details Description
Related parts for 961412-8041604-AR
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
LED 1" FLAT ORG PMI 12V C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf