3M 961414-8041204-AR
961414-8041204-AR picture photo
Mfg. Part Number
961414-8041204-AR
Brief Description
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961414-8041204-AR.pdf
Availability of 961414-8041204-AR
QUANTITY
961414-8041204-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961414-8041204-AR
Internal Part NumberEIS-961414-8041204-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961414-8041204-xx.igs961414-8041204-xx.stp961414-8041204-xx.x_t
Standard Package600
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.882" (22.40mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.496" (12.60mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961414-8041204-AR
Related Links961414-8, 961414-8041204-AR Datasheet, 3M Distributor
961414-8041204-AR Details Description
Related parts for 961414-8041204-AR
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9148 ADL5375 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 120MM NPN 10-30VDC datasheet.pdf