3M 961414-9041604-AR
961414-9041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961414-9041604-AR
Brief Description
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961414-9041604-AR.pdf
Availability of 961414-9041604-AR
QUANTITY
961414-9041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961414-9041604-AR
Internal Part NumberEIS-961414-9041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961414-9041604-xx.igs961414-9041604-xx.stp961414-9041604-xx.x_t
Standard Package240
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961414-9041604-AR
Related Links961414-9, 961414-9041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961414-9041604-AR Details Description
Related parts for 961414-9041604-AR
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
MTG-ARM KIT, 6-IN datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 40-POS WITH LED datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V 10% X5R 0402 datasheet.pdf