3M 961417-9041304-AR
961417-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961417-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 17POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961417-9041304-AR.pdf
Availability of 961417-9041304-AR
QUANTITY
961417-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961417-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961417-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions17
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961417-9041304-AR
Related Links961417-9, 961417-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961417-9041304-AR Details Description
Related parts for 961417-9041304-AR
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC LP 16BIT 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf