3M 961418-8041304-AR
961418-8041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961418-8041304-AR
Brief Description
HEADER 18POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961418-8041304-AR.pdf
Availability of 961418-8041304-AR
QUANTITY
961418-8041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961418-8041304-AR
Internal Part NumberEIS-961418-8041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961418-8041304-xx.igs961418-8041304-xx.stp961418-8041304-xx.x_t
Standard Package300
PackagingBulk
Number of Positions18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961418-8041304-AR
Related Links961418-8, 961418-8041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961418-8041304-AR Details Description
Related parts for 961418-8041304-AR
ROUND SPACER NYLON 11/16" datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
HOLDER 2 AA CELL 9V SNAP FAST datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf