3M 961428-9041304-AR
961428-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961428-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961428-9041304-AR.pdf
Availability of 961428-9041304-AR
QUANTITY
961428-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961428-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961428-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961428-9041304-xx.igs961428-9041304-xx.stp961428-9041304-xx.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions28
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961428-9041304-AR
Related Links961428-9, 961428-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961428-9041304-AR Details Description
Related parts for 961428-9041304-AR
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 12" NMALE-RP SMA MALE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.6A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF2-EH80 datasheet.pdf
RPS11X datasheet.pdf
330UF 50V 10X26 85C AXI datasheet.pdf