3M 961428-9041604-AR
961428-9041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961428-9041604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961428-9041604-AR.pdf
Availability of 961428-9041604-AR
QUANTITY
961428-9041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961428-9041604-AR
Internal Part NumberEIS-961428-9041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961428-9041604-xx.igs961428-9041604-xx.stp961428-9041604-xx.x_t
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions28
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961428-9041604-AR
Related Links961428-9, 961428-9041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961428-9041604-AR Details Description
Related parts for 961428-9041604-AR
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER AU RPTNC MALE TO N FEM datasheet.pdf
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLACK 6' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf