3M 961430-9041304-AR
961430-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961430-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961430-9041304-AR.pdf
Availability of 961430-9041304-AR
QUANTITY
961430-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961430-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961430-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961430-9041304-xx.igs961430-9041304-xx.stp961430-9041304-xx.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961430-9041304-AR
Related Links961430-9, 961430-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961430-9041304-AR Details Description
Related parts for 961430-9041304-AR
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II.100" DR STR datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
NFC/RFID 64KBIT EEPROM 13.56MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf