3M 961436-9041604-AR
961436-9041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961436-9041604-AR
Brief Description
HEADER 36POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961436-9041604-AR.pdf
Availability of 961436-9041604-AR
QUANTITY
961436-9041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961436-9041604-AR
Internal Part NumberEIS-961436-9041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961436-9041604-xx.igs961436-9041604-xx.stp961436-9041604-xx.x_t
Standard Package120
PackagingBulk
Number of Positions36
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961436-9041604-AR
Related Links961436-9, 961436-9041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961436-9041604-AR Details Description
Related parts for 961436-9041604-AR
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
VOLTMETER 0-48VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 8DIP GW datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 32KSPS 6CH 64NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
FERR BEAD 100 OHM 2A 0603 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V SMD datasheet.pdf