3M 961460-8041304-AR
961460-8041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961460-8041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 60POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961460-8041304-AR.pdf
Availability of 961460-8041304-AR
QUANTITY
961460-8041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961460-8041304-AR
Internal Part NumberEIS-961460-8041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961460-8041304-xx.igs961460-8041304-xx.stp961460-8041304-xx.x_t
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions60
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961460-8041304-AR
Related Links961460-8, 961460-8041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961460-8041304-AR Details Description
Related parts for 961460-8041304-AR
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 54FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
POT 470K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 220/240VAC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf