3M 961466-8041604-AR
961466-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961466-8041604-AR
Brief Description
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961466-8041604-AR.pdf
Availability of 961466-8041604-AR
QUANTITY
961466-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961466-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961466-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961466-8041604-xx.igs961466-8041604-xx.stp961466-8041604-xx.x_t
Standard Package60
PackagingBulk
Number of Positions66
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961466-8041604-AR
Related Links961466-8, 961466-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961466-8041604-AR Details Description
Related parts for 961466-8041604-AR
SCR DBL 2SCR 800V 200A MAGNAPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER CHIP 120 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RCVR-CML DRVR/XLATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO213AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 250W datasheet.pdf