3M 961468-8041304-AR
961468-8041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961468-8041304-AR
Brief Description
HEADER 68POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961468-8041304-AR.pdf
Availability of 961468-8041304-AR
QUANTITY
961468-8041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961468-8041304-AR
Internal Part NumberEIS-961468-8041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961468-8041304-xx.igs961468-8041304-xx.stp961468-8041304-xx.x_t
Standard Package90
PackagingBulk
Number of Positions68
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961468-8041304-AR
Related Links961468-8, 961468-8041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961468-8041304-AR Details Description
Related parts for 961468-8041304-AR
SNAP RIVET T-TYPE .122"DIA .26" datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.64"L X 7.74"W datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf