3M 961470-8041604-AR
961470-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961470-8041604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 70POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961470-8041604-AR.pdf
Availability of 961470-8041604-AR
QUANTITY
961470-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961470-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961470-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961470-8041604-xx.igs961470-8041604-xx.stp961470-8041604-xx.x_t
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions70
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961470-8041604-AR
Related Links961470-8, 961470-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961470-8041604-AR Details Description
Related parts for 961470-8041604-AR
KNOB CLR GLOSS.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
RND STANDOFF 8-32 STEATITE 3/4" datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.09"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" YEL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf