Cicoil 969M101-16-1
969M101-16-1 picture photo
Mfg. Part Number
969M101-16-1
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP 16AWG CLEAR 1000'
Datasheet Download
969M101-16-1.pdf
Availability of 969M101-16-1
QUANTITY
969M101-16-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 969M101-16-1
Internal Part NumberEIS-969M101-16-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHighly Flexible Flat Silicone Cable Technology
Hi-Flex Silicone Jacketed Single Conductor Cable
Featured ProductHi-Flex Silicone Cable
Hi-Flex Unshielded Single Conductor Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialFlexx-Sil™
Jacket (Insulation) Diameter0.260" (6.60mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length1000' (304.8m)
Voltage42kV
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Jacket ColorClear
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)969M101-16-1
Related Links969M10, 969M101-16-1 Datasheet, Cicoil Distributor
969M101-16-1 Details Description
Related parts for 969M101-16-1
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO220F datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 48-LFCSP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 12POS ZE datasheet.pdf
PNEU HEAD PIDG 69010 22-16AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 25POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf