| Internal Part Number | EIS-969M101-24-2TPS-025 | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 2 | |
| Pitch | - | |
| Length | 25.0' (7.62m) | |
| Wire Gauge | 24 AWG | |
| Jacket Color | Clear | |
| Ribbon Thickness | 0.141" (3.58mm) | |
| Ribbon Width | 0.250" (6.35mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Flexx-Sil™ | |
| Voltage | 12kV | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C | |