Amphenol Industrial 97-3100A-14S-7S
97-3100A-14S-7S picture photo
Mfg. Part Number
97-3100A-14S-7S
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT SLD
Datasheet Download
97-3100A-14S-7S.pdf
Availability of 97-3100A-14S-7S
QUANTITY
97-3100A-14S-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3100A-14S-7S
Internal Part NumberEIS-97-3100A-14S-7S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3100A-14S-7S
Related Links97-3100, 97-3100A-14S-7S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3100A-14S-7S Details Description
Related parts for 97-3100A-14S-7S
FIXED IND 1.5MH 500MA 1.53 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 50 POS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 3A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 75A TO249 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG ORANGE 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf