Amphenol Industrial 97-3100A-14S-7S
97-3100A-14S-7S picture photo
Mfg. Part Number
97-3100A-14S-7S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT SLD
Datasheet Download
97-3100A-14S-7S.pdf
Availability of 97-3100A-14S-7S
QUANTITY
97-3100A-14S-7S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3100A-14S-7S
Internal Part NumberEIS-97-3100A-14S-7S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3100A-14S-7S
Related Links97-3100, 97-3100A-14S-7S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3100A-14S-7S Details Description
Related parts for 97-3100A-14S-7S
CONN FFC 7POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED T-1 QUAD RED 635NM RA ASSY datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 5POS datasheet.pdf
200UF 16V 7.925X20.625 85C AXI datasheet.pdf
6800UF 420V 76X146MM 85C 2000H datasheet.pdf