Amphenol Industrial 97-3100A-28-12S
97-3100A-28-12S picture photo
Mfg. Part Number
97-3100A-28-12S
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT SLD
Datasheet Download
97-3100A-28-12S.pdf
Availability of 97-3100A-28-12S
QUANTITY
97-3100A-28-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3100A-28-12S
Internal Part NumberEIS-97-3100A-28-12S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3100A-28-12S
Related Links97-3100, 97-3100A-28-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3100A-28-12S Details Description
Related parts for 97-3100A-28-12S
IC VOICE REC/PLAY 8MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf