Amphenol Industrial 97-3101A-22-18S
97-3101A-22-18S picture photo
Mfg. Part Number
97-3101A-22-18S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE SKT SLD
Datasheet Download
97-3101A-22-18S.pdf
Availability of 97-3101A-22-18S
QUANTITY
97-3101A-22-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3101A-22-18S
Internal Part NumberEIS-97-3101A-22-18S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3101A-22-18S
Related Links97-3101, 97-3101A-22-18S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3101A-22-18S Details Description
Related parts for 97-3101A-22-18S
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DUAL 6W 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 160MSPS 48VQFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
BUSSING MOD SLD 3CIRC CNTCT SZ 2 datasheet.pdf
MICRO 31C S 72" YEL FLOAT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf