Amphenol Industrial 97-3106A-20-33P
97-3106A-20-33P picture photo
Mfg. Part Number
97-3106A-20-33P
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PIN
Datasheet Download
97-3106A-20-33P.pdf
Availability of 97-3106A-20-33P
QUANTITY
97-3106A-20-33P Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106A-20-33P
Internal Part NumberEIS-97-3106A-20-33P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert20-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106A-20-33P
Related Links97-3106, 97-3106A-20-33P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106A-20-33P Details Description
Related parts for 97-3106A-20-33P
RES SMD 825 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER HDTV 8-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER BOARD LY3200ALH DIL24 datasheet.pdf
MOSFET DRIVER 2CH 3.3V 6A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 144POS GOLD datasheet.pdf