Amphenol Industrial 97-3106A-28-12S
97-3106A-28-12S picture photo
Mfg. Part Number
97-3106A-28-12S
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SKT
Datasheet Download
97-3106A-28-12S.pdf
Availability of 97-3106A-28-12S
QUANTITY
97-3106A-28-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106A-28-12S
Internal Part NumberEIS-97-3106A-28-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106A-28-12S
Related Links97-3106, 97-3106A-28-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106A-28-12S Details Description
Related parts for 97-3106A-28-12S
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR/LDO PWR SPLY 28-SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CAT5E W/BOOT 10' WHITE datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 2.8A 59 MOHM SMD datasheet.pdf
3300UF 50V 18X31,5 datasheet.pdf