Amphenol Industrial 97-3106A18-3S
97-3106A18-3S picture photo
Mfg. Part Number
97-3106A18-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
97-3106A18-3S
Datasheet Download
97-3106A18-3S.pdf
Availability of 97-3106A18-3S
QUANTITY
97-3106A18-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106A18-3S
Internal Part NumberEIS-97-3106A18-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106A18-3S
Related Links97-310, 97-3106A18-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106A18-3S Details Description
Related parts for 97-3106A18-3S
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 18K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 200MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC P600 datasheet.pdf
XYZ-AXIS ELECT COND 0.5"X36YDS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
15POS M WATER RES 4-40 datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf