Amphenol Industrial 97-3106B20-16P-417-940
97-3106B20-16P-417-940 picture photo
Mfg. Part Number
97-3106B20-16P-417-940
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
AB 9C 7#16, 2#12 PIN PLUG
Datasheet Download
97-3106B20-16P-417-940.pdf
Availability of 97-3106B20-16P-417-940
QUANTITY
97-3106B20-16P-417-940 Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106B20-16P-417-940
Internal Part NumberEIS-97-3106B20-16P-417-940
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106B20-16P-417-940
Related Links97-3106B20-, 97-3106B20-16P-417-940 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106B20-16P-417-940 Details Description
Related parts for 97-3106B20-16P-417-940
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 152.4MMX49.9M datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 12POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT SKT datasheet.pdf