Amphenol Industrial 97-3108A16-10PX-417-940
97-3108A16-10PX-417-940 picture photo
Mfg. Part Number
97-3108A16-10PX-417-940
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
AB 3C 3#12 PIN PLUG
Datasheet Download
97-3108A16-10PX-417-940.pdf
Availability of 97-3108A16-10PX-417-940
QUANTITY
97-3108A16-10PX-417-940 Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3108A16-10PX-417-940
Internal Part NumberEIS-97-3108A16-10PX-417-940
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3108A16-10PX-417-940
Related Links97-3108A16-, 97-3108A16-10PX-417-940 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3108A16-10PX-417-940 Details Description
Related parts for 97-3108A16-10PX-417-940
CONV DCDC HIEFF 2.75VOUT 40W OVP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 50NS 28DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB10 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf