Amphenol Industrial 97-3108B20-18P-417-940
97-3108B20-18P-417-940 picture photo
Mfg. Part Number
97-3108B20-18P-417-940
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
AB 9C 6#16, 3#12 PIN PLUG
Datasheet Download
97-3108B20-18P-417-940.pdf
Availability of 97-3108B20-18P-417-940
QUANTITY
97-3108B20-18P-417-940 Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3108B20-18P-417-940
Internal Part NumberEIS-97-3108B20-18P-417-940
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3108B20-18P-417-940
Related Links97-3108B20-, 97-3108B20-18P-417-940 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3108B20-18P-417-940 Details Description
Related parts for 97-3108B20-18P-417-940
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.6A 114 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT563 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PIN IDC 64POS SHORT W/O EAR datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf