NorComp 970-009-020R121
970-009-020R121 picture photo
Mfg. Part Number
970-009-020R121
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB9 METALIZED PLASTIC
Datasheet Download
970-009-020R121.pdf
Availability of 970-009-020R121
QUANTITY
970-009-020R121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 970-009-020R121
Internal Part NumberEIS-970-009-020R121
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
Video File970 Series Metalized Plastic Backshell Assemblies
3D Model970-009-0(1,2)0Rxx1.pdf970-009-0(1,2)0Rxx1.stp970-009-0(1,2)0Rxx1.igs
PCN Design/Specification970 Series Housing Screw 20/Apr/2012
Multiple Devices 22/Oct/2012
970, 971 Series 14/Jan/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series970, ARMOR
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions9
Cable TypeRound
Cable Exit180°
ShieldingShielded
MaterialPlastic, Metallized
PlatingNickel over Copper
HardwareAssembly Hardware, Grommets
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)970-009-020R121
Related Links970-009, 970-009-020R121 Datasheet, NorComp Distributor
970-009-020R121 Details Description
Related parts for 970-009-020R121
CONN HDR 40POS BRD/BRD VERT PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14F/MDM14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH PTFE 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.34A 20 MOHM datasheet.pdf
15UF 385V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf