NorComp 974-037-020R121
974-037-020R121 picture photo
Mfg. Part Number
974-037-020R121
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB37 METAL PLAST 40DEG
Datasheet Download
974-037-020R121.pdf
Availability of 974-037-020R121
QUANTITY
974-037-020R121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 974-037-020R121
Internal Part NumberEIS-974-037-020R121
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
3D Model974-037-0x0Rxx1.pdf974-037-0(1,2)0Rxx1.stp974-037-0(1,2)0Rxx1.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series974
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions37
Cable TypeRound
Cable Exit40°
ShieldingShielded
MaterialPlastic, Metallized
PlatingNickel over Copper
HardwareAssembly Hardware, Strain Relief
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)974-037-020R121
Related Links974-037, 974-037-020R121 Datasheet, NorComp Distributor
974-037-020R121 Details Description
Related parts for 974-037-020R121
IC PLD 25NS 20PLCC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 4.63V 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 0 DEG GRAY/YELLOW datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 90A TO-220 datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC EEPROM 128KB SER I2C 8UFDFPN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf