TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S12-12P7
983-0S12-12P7 picture photo
Mfg. Part Number
983-0S12-12P7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
983-0S12-12P7.pdf
Availability of 983-0S12-12P7
QUANTITY
983-0S12-12P7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S12-12P7
Internal Part NumberEIS-983-0S12-12P7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S12-12P7
Related Links983-0S, 983-0S12-12P7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S12-12P7 Details Description
Related parts for 983-0S12-12P7
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
FEED CAM SLIDE (24857-07) datasheet.pdf
RES 525 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PWR PLUG 5.54MM LOCKING datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf